Malowanie ścian nie jest skomplikowanym procesem, ale to tylko pozory. Odświeżając mieszkanie można popełnić wiele błędów, które wpłyną nie tylko na estetykę pomieszczeń, ale i nasz komfort. Do tego typu przedsięwzięcia należy odpowiednio się zorganizować – m.in. uzbroić w odpowiednie narzędzia oraz farby, a także przygotować ściany. W poniższym artykule prezentujemy tajniki sztuki malowania ścian, dzięki którym profesjonalnie przeprowadzisz rewolucyjną zmianę w wystroju mieszkania!

1. Przygotowanie ścian

Właściwie przygotowane ściany to podstawa dobrze przeprowadzonego malowania. Przede wszystkim należy tutaj sprawdzić, czy są czyste, a jeśli nie – umyć je ciepłą wodą i szarym mydłem. W przypadku tłustych plam warto zastosować specjalny preparat przeznaczony do ich usuwania. Następnie należy wypełnić wszelkie pęknięcia oraz ubytki masą wypełniającą, zagruntować powierzchnię farbą gruntującą (najlepiej barwioną na szaro) i dopiero wówczas można nakładać farbę właściwą. Nim się za to weźmiemy, warto pamiętać także o innych zasadach związanych z malowaniem ścian – doboru właściwego narzędzia oraz farby dekoracyjnej.

2. Narzędzia do malowania

Wbrew pozorom, rodzaj narzędzia ma znaczący wpływ na ostateczny wygląd świeżo pomalowanych ścian. Wałek doskonale sprawdza się do malowania dużych ścian. Prac przy jego pomocy jest szybka, wygodna i przede wszystkim dokładna, ponieważ rozkłada farbę równomiernie. To narzędzie uniwersalne również pod względem dopasowania do rodzaju powierzchni – na rynku nie brakuje wałków zarówno dla powierzchni gładkich, jak i chropowatych, a nawet tapet. Przy odświeżaniu pomieszczeń przyda się również pędzel – m.in. do wnęk okiennych i ściany za kaloryferem, a także wszędzie tam, gdzie wałek może mieć problem z dotarciem. Nie można zapomnieć i o folii do zabezpieczenia podłogi, kuwety na farbę czy taśmy malarskiej.

3. Farby

Wybór farby może wydawać się błahostką, wszak każdy już przed malowaniem ma swoją wizję, ale wcale nią nie jest. Farby można podzielić na kilka rodzajów – m.in. ze względu na ich połysk oraz przeznaczenie. Najważniejszą zasadą przy malowaniu pomieszczeń jest jednak to, aby do sufitu wykorzystać farbę matową, która nie będzie odbijała światła. Rodziny z dziećmi powinny przemyśleć wykorzystanie farby półmatowej, które są łatwo zmywalne. Poza nimi można w sklepach znaleźć jeszcze m.in. farby ceramiczne (również łatwe w czyszczeniu) oraz lateksowe (przeznaczone do kuchni i łazienek).

4. Malowanie

Istnieje kilka trików malowania pomieszczeń, dzięki którym pokój będzie wyglądał estetycznie oraz powiększy optycznie pomieszczenie. Prace warto rozpocząć od sufitu, prowadząc wałek zgodnie z kierunkiem padania światła (od okna) – w ten sposób można uniknąć widoczności ewentualnych smug. Kolejnym tipem jest przeciągnięcie koloru sufitu na ściany, tworząc tym samym niewielki pas – dzięki temu zabiegowi pokój będzie wyglądał na większy. Proste, a jakże skuteczne! W kolejnych krokach należy zabezpieczyć granicę sufitu i zabrać się za miejsca trudno-dostępne oraz malowanie dużych powierzchni. Należy tutaj pamiętać, aby nakładać na wałek farbę obficie i równomiernie i lekko prowadzić po ścianie (bez dociskania), a warstwę farby nanieść od razu, aby nie pojawiły się niechciane smugi.

Malowanie nie jest takie trudne, gdy wie się o nim nieco więcej. Jeśli jednak boisz się za nie zabrać samodzielnie i szukasz pomocy fachowców, aby ściany w Twoim mieszkaniu prezentowały się nienagannie – skontaktuj się z nami!