Obecnie, podczas podejmowania różnych decyzji dotyczących remontowania własnego domu, czy też wykańczania wnętrz, wiele osób decyduje się na samodzielne działanie w tym zakresie. Nie należy jednak pochopnie podchodzić do całej sprawy. Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć. Dotyczy to chociażby tapetowania ścian. Na pierwszy rzut oka, zadanie wydaje się błahe. Niestety, to tylko pozory. Nawet ubieranie ścian w tapetę może okazać się wyczynem. Jeśli zlekceważymy powagę sytuacji i zrobimy wszystko „po swojemu”, w efekcie końcowym, na ścianie z pewnością zobaczycie byle jaką pracę. Jak zatem podejść do zadania w sposób profesjonalny i na co zwrócić uwagę? Czym kierować się w kolejności priorytetowej i co zrobić, aby osiągnąć pełen sukces i zadowolenie? Na wszystko to odpowiemy w dalszej części artykułu, zostań z nami!

Zanim zaczniesz tapetować…

Zanim zaczniemy zabawę w przyklejanie tapety, musimy najpierw odpowiednio przygotować ścianę. Wbrew pozorom, klejenie tapety jest bardziej czasochłonne od malowania. Na samym początku warto jest wyrównać ścianę. Jeśli tego nie zrobimy, to raz, że tapeta nie będzie trwale przylegała do powierzchni i powstaną odspojenia a dwa, ukażą się wszystkie nierówności. Wszystko to oczywiście przełoży się na utracone koszta i materiały, ponieważ w późniejszym czasie będzie trzeba nanieść poprawki. Nasza ściana powinna być także sucha i czysta oraz tak samo chłonna na całej powierzchni. W tym przypadku, dobrze jest zdecydować się na otynkowanie ściany. Po nałożeniu odpowiedniej warstwy tynku wystarczy poczekać od 4-5 tygodni. Jeżeli jednak nie mamy pewności co do suchości powierzchni, należy wówczas nakleić odrobinę folii malarskiej na fragment ściany i trzymać to przez dobę. Jeśli po odklejeniu, pod folią nie będzie wilgoci, oznacza to, że można przystąpić do tapetowania. W przeciwnym wypadku pomieszczenie powinno zostać dobrze wywietrzone bądź ogrzane. Bardzo ważne jest także odkręcenie wszystkich gniazdek i kontaktów elektrycznych.

Tapetowanie – ile materiału potrzebujemy?

Na samym początku należy wykonać pomiary w pomieszczeniu, czyli: długość i wysokość ścian, szerokość wnętrza pokoju i całkowita długość jego ścian, długość oraz szerokość rolki tapety.
Pomiary można wykonać metrówką a wszystkie dane na bieżąco notować na kartce. Czynności wykonujemy w tej kolejności:

1. Najpierw mierzymy długość i szerokość pomieszczenia, po uzyskaniu parametrów należy je zsumować a następnie wymnożyć przez 2. Tym sposobem poznamy całkowitą długość ścian.
2. Kolejnym krokiem jest ustalenie zapotrzebowania na pasy tapety. Wracamy zatem do uzyskanego wyniku, czyli naszej całkowitej długości ścian. Dzielimy ją przez szerokość rolki.
3. Dalszy etap, to dodanie 6 cm do wysokości ścian. Jest to niezbędny nadmiar. Wynik, który uzyskamy trzeba podzielić przez długość rolki naszej tapety. Tym sposobem dowiemy się, jaka będzie ilość pasów tapety w jednej rolce.

Jak tapetować ścianę?

Tapetowanie najlepiej zacząć drzwi, bądź miejsc, w których występują okna. Nie jest to jednak odgórna zasada, ponieważ można zacząć od pełnej ściany – najlepiej od wybranego rogu pomieszczenia. Na starcie musimy przyciąć tapetę, by miała odpowiednią długość. Następnie smarujemy pas tapety klejem. Jeżeli wybraliśmy materiał gładki, nie powinny pojawić się problemy z jego nałożeniem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wzory, musimy pamiętać o właściwym przesunięciu tapety podczas naklejania, tak aby odpowiednio dopasować ze sobą każdy szczegół.